Ürün FiltreleFiltrele
Toplam 23 Ürün

DVR Kayıt Cihazı Özellikleri Nelerdir?

DVR ya da uzun şekli ile Digital Video Recorder, basitçe dijital video kayıt cihazıdır. Çalışma prensibi benzeri cihazlarda olduğu gibi gelen video sinyallerini işleyerek dijital veriye çevirmek ve depolama alanına göndererek saklı tutmaktır.

DVR kayıt cihazı daha çok güvenlik kameralarından gelen görüntüleri depolamak için kullanılır. Güvenlik kamerası olarak çoğunlukla Analog Kamera kullanıldığı için DVR, buradan gelen sinyali yine dijitale çevirerek saklı tutar.

DVR cihazları sadece güvenlik kameralarındaki görüntüleri kaydetmek için kullanılmaz. Farklı kameralardan gelen görüntüleri de sayısal değerlere çevirerek depolayabilir. DVR kayıt cihazı modellerinde genel olarak 8, 16, 32 ya da 64 kanal bulunur.

Kanal sayısı desteklenen kamera adetini gösterir. Kaliteli DVR cihazları çok kanallı olur düşüncesi yanlıştır. Hangi alanda kullanılacaksa ve mekânda kaç tane kamera varsa en azından eşit miktarda kanal sayısı olan cihazlar alınmalıdır.

DVR cihazlarının genel özelliklerinden ilki gerçek zamanlı olarak kayıt yapılmasına imkân vermesidir. Bununla birlikte anlık kayıtlar izlenebilir ve kayıt altına alınmış video görüntüleri aracı ağlar ve harici bellekler ile paylaşılabilir. Ek olarak gece alınan kayıtlarda yüksek performans gösterir.

DVR Kayıt Cihazı Çeşitleri

DVR kayıt cihazı markalarından LG, AVENIR, HIKVISION, HILOOK ve HAIKON markalarını sitemizden bulabilirsiniz. DVR kayıt cihazı çeşitleri kanal sayısına göre ayrılır. 4, 8, 16 ve 32 kanallı DVR çeşitleri piyasada bulunmaktadır.

DVR kayıt cihazlarının kayıt süresi ise modellere göre değişmektedir. Burada kullanılan HDD’nin boyutu alınacak kayıt süresini belirler. Bununla birlikte çoğu modelde otomatik zamanlayıcı vardır. Bunun sayesinde istenilen zamanda çalıştırılması için ayarlama yapılabilir. Zamanlayıcı kayıt alınmasına gerek olmayan anlarda kapatılabilir ve bellek kapasitesi daha uzun süre herhangi bir aktarım yapmadan kullanılabilir.

DVR kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bunlardan biri eğer Full HD görüntü alınacaksa ona uygun bir HDD kapasitesinin olmasıdır. Full HD görüntülerin boyutları diğer çözünürlüklere göre oldukça fazladır. Bu nedenle belirli aralıklar ile aktarılması gerekir.

Satışı yapılan bazı DVR cihazları Full HD görüntüyü desteklerken bazıları yalnızca HD görüntüyü destekler. Hangisini alacağınız tamamen sizin tercihinizle alakalıdır. Daha yüksek çözünürlüklü görüntüler istiyorsanız sitemizde de bulunan HIKVISION DS-7232HQHI gibi modelleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. HIKVISION DS-7232HQHI, Full HD h.265 görüntü kaydı yapmasının dışında 32 kanala sahiptir. Bu da birçok işletme için yeterli bir sayıdır.

HD görüntü yeterli diyorsanız yine aynı markanın DS-7204HGHI-K1 modelini tercih edebilirsiniz. Özellikle küçük kafe, ofis ve bürolardaki güvenlik kameraları için ideal kayıt cihazlarından biridir. 4 kanala kadar destek verir.

Yine sıkça tercih edilen ve oldukça kullanışlı olan çeşitlerden biri de Mobil DVR cihazlarıdır. Mobil DVR kayıt cihazı daha çok araçlarda kullanılsa da işletmeler de farklı amaçla bu cihazları kullanabilmektedir. Mobil DVR cihazlarının bazılarında yer alan WiFi Hotspot özelliği, internet paylaşımı yapılmasını da sağlar. Ayrıca cihaz GPS bilgisi, kamera adı, video adı gibi detayları da kayıt altına alır.

Mobil DVR modelleri markaların istisnalarına göre değişse de genelde 4 kanallı olur. Mobil DVR cihazlarında yer alan özellik sayesinde orijinal görüntüler, izin-yetki verilmeyen kişiler tarafından değiştirilemez ve silinemez. Bu da işletmeler için oldukça önemli bir özelliktir.

DVR Kayıt Cihazı Fiyatları

DVR kayıt cihazı fiyatları 600-700 TL’den başlar. Bu kayıt cihazları yukarıda da belirttiğimiz gibi pek çok işlemi yapabilir. Ancak daha büyük mekânlar için bir DVR cihazı istiyorsanız bütçenizi artırmanız gerekir. Orta ölçekli DVR kayıt cihazlarını 3-4 bin TL bandında, gelişmiş DVR kayıt cihazlarını ise 5-7 bin TL bandında sitemizde bulabilirsiniz.


E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.